Gezmece (07/2012)

Fotoğraf albümümdeki fotoğraflarımın  bir kısmını bu gezi  sırasında çekmiştim.

Rota bilgileri:  Kırşehir – Hirfanlı Barajı – Tuz Gölü – Ihlara Vadisi- Acı Göl – Derinkuyu – Uçhisar – Ürgüp – Göreme – Zelve – Çavuşin – Avanos – Kırşehir

.

Gezmece (07/2012) daha büyük haritada bak

Posted in BİLGİ, FOTOĞRAF | Leave a comment

Aracınız benzinden gaza (LPG) geçmiyorsa

Aracınız benzinden lpg’ye geçmiyorsa  ya da  geçip kısa süre sonra  tekrar benzine  dönüyorsa lpg filtresine baktırın derim. Aynı durum benim başıma gelmişti filtre değişti sorun düzeldi.(Değişim sonrası bağlantı  borularının sızdırmazlığını mutlaka kontrol ettirin)

Posted in BİLGİ | Leave a comment

USB belleğe büyük dosyaları kopyalamama

16GB kapasiteli usb belleğe büyük boyutlu (4GB'den büyük , tek parça) dosya  atmak istediğinizde hata mesajı alıyor ve kopyalayamıyorsanız ,usb belleğinizi fat32 olarak değilde NTFS olarak biçimlendirmeyi deneyin.  

Bilgisayarım > usb belleğiniz üzerine sağ tık > biçimlendir > dosya sistemi NTFS 

Posted in BİLGİ | Tagged | Leave a comment

İş Görüşmesine Hazırlanmak

 

Bu konuda  faydasını gördüğüm linkleri derleyip topladım , paylaşmakta fayda gördüm.

 

>>> İş Görüşmesi.zip <<<

Posted in BİLGİ, KİŞİSEL GELİŞİM | Tagged , | Leave a comment

Geleceğin Suçlusunu Yetiştirmenin En Basit Kuralları….

Alıntı ;

– Daha küçükken çocuğa istediği her şeyi vermeye başlayın! Bu şekilde o, herkesin onun geçimini sağlamak zorunda olduğuna inanacaktır.

– Kötü sözler söylediği zaman gülün! Böylece o kendisinin akilli olduğuna inanacaktır.

– Ona düşünmeyi ve beynini kullanmayı hiç öğretmeyin! 21 yaşına gelince kendi kararlarını, kendisi versin diye bekleyin!

– Yerde bıraktığı her şeyi kaldırın; kitaplarını, ayakkabılarını, kıyafetlerini, onun için her şeyi siz yapın ki; o bütün sorumluluklarını başkalarına yüklemeye alışsın!

– Onun gözünün önünde sık sık kavga edin ki; bu sayede aile bir gün parçalanırsa çok fazla üzülmesin.

– Ona istediği kadar harçlık verin ki; hiçbir zaman kendi parasını kazanmanın ne olduğunu öğrenmesin.

– Yiyecek, giyecek ve konforla ilgili bütün arzularını yerine getirin ki; istediklerine ulaşmak için çalışmak gerektiğini öğrenmesin.

– Komşulara, öğretmenlere, polislere karşı daima onun tarafını tutun ki, onların hepsine karşı peşin hükümleri oluşsun.

– Bütün bunları ve benzerlerini yaparak yetiştirdiğiniz çocuğunuz bir gün suç islerse, kendisinden özür dileyin! Ama onu felaket dolu bir hayata hazırladığınız için kendinize teşekkür etmeyi ihmal etmeyin!!

Posted in OKUNASICA | Tagged | Leave a comment

Ve askerlik de biter !

Acemiliği Kastamonuda başlayıp usta birliğine Hakkariye gittiğim askerliğim 16 Ocak itibari ile bitmiştir. Detayları belki sonra yazacağım.

Acemiliği Kastamonuda başlayıp usta birliğine Hakkariye gittiğim askerliğim 16 Ocak itibari ile bitmiştir. Detayları belki sonra yazacağım.
Posted in Genel | Leave a comment

Askerlik Başvuru

Herşeyden önce ASAL 'ın  internet sitesinde  (http://www.asal.msb.gov.tr/)  sizin ile iligi tüm linklere bakın, kabaca da  olsa bilgi sahibi olun çünkü işini bilmeyen sizi yanlış yönlendirecek  askerlik  şubesinde müracat bölümünde bir memur  ile karşılaşabilrsiniz :). Mesela bu memurun herhengi bir işitme, görme gibi bir  fiziksel engeli olmasada sizin dediklerinizi dinlememe, ne olduğunuzu dinlemeden (öğrenim durumu vs.) herhangi bir cevap vermeye  programlanmış zihinsel bir  engeli olabilir.  Malum evrak işlerinde bir masadan diğerine gidip durursunuz. Bu her kişiye durumunuzu söyleyin bir önceki işlemlerinizi  kontrol ettirin.  Malum türkçemiz zengin bir dil 🙂 formdaki seçenekler  ile kendi durumunuz hangisi ile örtüşüyor kestiremiyebiliyorsunuz. Bunu  oradaki memura doğrulatın "benim durum bu, şu seçenek değil mi ?" . Tabi  o sıra öğrenim durumunuzda fakülte işaretli seçeneğinizi görüp "mürekkep yalamış adamsın nasıl olurda  bilmessin vs.."   kendince  laf  sokmaya çalışan bir memur ile karşılaşabilrsiniz 🙂 . Aldırmayın "evet abi, doğrusun abi, aslansın sen bi tanesin abi " deyip geçiştirin. İşte  bu tip insanlar  ile  olan işlerinizi mutlaka  başka birine doğrulatın 🙂 . Yoksa aynı memur  sizin öğrenim durumunuza ve sizi kendilerinin  şubeye çağırdıklarını dikkate almaksızın  normal er  olarak  yapcakların  sevk  tarih ve bilgileirini verip sizi askerliğinize  baya  zora  sokabilir.

Posted in BİLGİ | Tagged | Leave a comment

Linux – Ubuntu sonsöz öncesi

Linux – Ubuntu denemelerime paydos. Sebep, bilgisayar donanımım için gerekli sürücülerin donanımın kendi cd lerinde ve web sitelerinde olmayışı. İyi kötü birşeyler yapıp bir yerlerden işe yara birşeyler bulmak mümkün fakat bunlardan performans beklemeyi bırakın işletim sistemine ters etki de yapabilir. Nedir bunlar ;ekranın donması, fare ve klavyenin kilitlenmesi, fare imlecinin irice bir kutu olarak görünmesi, program kurmak istediğinizde desteklemesi gerekirken uyumsuzluk hataları vermesi gibi. Sürücü haricinde uygulma prgramlarında (msn, firefox,photoshop …) neredeyse hiç bir sıkıntı yaşamadım diyebilrim. Bu programların ya Linux sürümleri yada bu uygulamların yaptığını yapan alternatif uygulamlar vardı. Program yüklemek ise eskiden olduğu gibi sorun değil (kimi özel durumlar hariç).Denetim masasındaki bir uygulama üzerinden işlevlerine göre sınıflandırılmış programlar listesinden istediğiniz programı tıklamanız kurulum için gayet yeterli oluyor.(kendisi internet üzerinden kendi sunucularından indirip kuruyor) Program kurulumundaki özel durum ise ; aradığını programın hazır kurulum paketinin olmayıp, pakti indirip sizin kendinizin kurmasıdır. Böyle bir duruma düşmüş olmak sizin spesifik bir program aradığınızın, bu tür bir program aradığnıza göre de kısa bir araştırma ile paket kurulumunu yapabileceğiniz anlamına gelmektedir.

Yine de bilgisayarınızda ikinci işletim sistemi olarak bulunmasında çok büyük fayda var. Geçen günlerde XP işletim sistemini kullanıyorken kaspersky olmasına rağmen bir arkadaşın usb belleğinden benim sabit disk bölümlerinin her birine bulaşan virus, trojen her neyse onu ancak linux üzerinden silebildim . (dosya sistemleri farklı olduğu için XP deki virusun linux ün kurulu olduğu sürücüyü görememesi ve Linux bu virus ü görse bile Linux e zararı olamadığnıda basit dosya silme işlemindeki gibi virusü de sildim, tabi hangi dizine bulaştığını iyi tahmin etmek lazım)

Özet ile Linux kurtarıcı,yedek işletim sistemi olarak duracak fakat donanımım için üretici firmandan direkt linux desteği olmadıkça linux e bulaşmayacağım.

Posted in MÜFİT DER Kİ, ÜCRETSİZ YAZILIM | Tagged , | 1 Comment

Linux – Ubuntu önsöz :p

Bilmeyenler için biraz baştan alayım. Nedir Linux ?  En kısa  cevabı beleş işletim sistemi. Kimler kullanmalı? İşletim sistemi programlarına para vermek isemeyen, veremeyen,ücretli işletim sistemlerini bir şekilde ücretini vermeden elde edip kullanıp içi sızlayan :p , CD key , crack ile boğuşmak istemeyen ve en önemlisi de bu saydığım sebepleriniz olmasada mutlaka ve mutlaka bu konuda sabır ve merak sahibi olmanız gerekiyor. Benim en büyük sebebim bu konuda biraz sabır ve merak sahibi olmamdır.

Çoğumuzun bildiği ve benim de uzun süre kullandığım Windows XP ile Linux’ün Ubuntu sürümünü değerlendireceğim.Neden Ubuntu ? Tamamiyle özenti ve çoğunlukta gördüğüm sürüm buydu. Çoğunluk olunca sorunlarıma çözüm bulmam da kolay olur dedim. Çünkü biliyorum tamamiyle yabancı olduğum bir şeye niyetlendim ve çok soru ve sorunlarım olacak. Merakımdan ötürü bunları göze aldım ve adım adım sabrım ile çözüm aramaya çalışıyorum. dip not ; merak ve sabrım konusunda iddealı değilim, sabır taşı değilim.

Kimler bu meraka hiç bulaşmamlı ? Bilgisayarın işleyişi hakkında pek kafa yormayan, sorunlar karşısında pek çözüm üretemeyen, herhangi bir işletim sistemi kurmamış sabit disk bölümlememiş arkdaşlar varsa ilk önce bu saydığım konular hakkında bilgi toplamaları ve uygulamaları çok daha iyi olacaktır. Bilgisayar bilgisi orta hallinin altında olanlar bulaşmasın. Elbette herkes aynı boş zamana , meraka, imkana sahip olmadığında bu konularda aynı bilgisi olması imkansız. Kimilerimizin bilgisayarı açıp e-postalarına bakmaya vakti yok, kimimizin de içinden gelmiyor bu. “yaratılış meselesi”. Şunun için diyorum bu konuda bilgisi zayıf olan kendini eksik hissetmesinler , bilgisi olanlar ise bir halt bildiklerini sanmasın 🙂

Bu yazının amacı bir merak konumu (Linux) dile getirmek ve paylaşmak. Ha bazı arkadaşlar gibi Linux savunucusu, taraftarı falan da değilim, meraktarıyım sadece. Linux hakkında pek bilinmez detay bilgiler verebileceğimi de sanmıyorum.

Vaktim, sabrım ve merakım olduğu sürece bu konudaki  izlenim, inceleme ve tavsiyelerimi paylaşacağım. Sadece  konuya bir giriş yapayım demiştim. Kim bilir belki de bu konunun ilk ve son yazısıdır :p

Posted in BİLGİ, MÜFİT DER Kİ, ÜCRETSİZ YAZILIM | Tagged , , | Leave a comment

Ses Yönü Tespit projesi

Bu proje ile ses kaynağının yönü tespit edilmektedir. Tespit edilmek istenen objenin yönünün belirlemek diğer yöntemler ile imkansız , sınırlı ya da masraflı olması halinde de ses ile yön tespiti en uygun çözüm olacaktır. Devamı ; www.proje.kipermufit.com

Posted in BİLGİ, MÜFİT DER Kİ | Tagged , | Leave a comment