Linux – Ubuntu önsöz :p

Bilmeyenler için biraz baştan alayım. Nedir Linux ?  En kısa  cevabı beleş işletim sistemi. Kimler kullanmalı? İşletim sistemi programlarına para vermek isemeyen, veremeyen,ücretli işletim sistemlerini bir şekilde ücretini vermeden elde edip kullanıp içi sızlayan :p , CD key , crack ile boğuşmak istemeyen ve en önemlisi de bu saydığım sebepleriniz olmasada mutlaka ve mutlaka bu konuda sabır ve merak sahibi olmanız gerekiyor. Benim en büyük sebebim bu konuda biraz sabır ve merak sahibi olmamdır.

Çoğumuzun bildiği ve benim de uzun süre kullandığım Windows XP ile Linux’ün Ubuntu sürümünü değerlendireceğim.Neden Ubuntu ? Tamamiyle özenti ve çoğunlukta gördüğüm sürüm buydu. Çoğunluk olunca sorunlarıma çözüm bulmam da kolay olur dedim. Çünkü biliyorum tamamiyle yabancı olduğum bir şeye niyetlendim ve çok soru ve sorunlarım olacak. Merakımdan ötürü bunları göze aldım ve adım adım sabrım ile çözüm aramaya çalışıyorum. dip not ; merak ve sabrım konusunda iddealı değilim, sabır taşı değilim.

Kimler bu meraka hiç bulaşmamlı ? Bilgisayarın işleyişi hakkında pek kafa yormayan, sorunlar karşısında pek çözüm üretemeyen, herhangi bir işletim sistemi kurmamış sabit disk bölümlememiş arkdaşlar varsa ilk önce bu saydığım konular hakkında bilgi toplamaları ve uygulamaları çok daha iyi olacaktır. Bilgisayar bilgisi orta hallinin altında olanlar bulaşmasın. Elbette herkes aynı boş zamana , meraka, imkana sahip olmadığında bu konularda aynı bilgisi olması imkansız. Kimilerimizin bilgisayarı açıp e-postalarına bakmaya vakti yok, kimimizin de içinden gelmiyor bu. “yaratılış meselesi”. Şunun için diyorum bu konuda bilgisi zayıf olan kendini eksik hissetmesinler , bilgisi olanlar ise bir halt bildiklerini sanmasın 🙂

Bu yazının amacı bir merak konumu (Linux) dile getirmek ve paylaşmak. Ha bazı arkadaşlar gibi Linux savunucusu, taraftarı falan da değilim, meraktarıyım sadece. Linux hakkında pek bilinmez detay bilgiler verebileceğimi de sanmıyorum.

Vaktim, sabrım ve merakım olduğu sürece bu konudaki  izlenim, inceleme ve tavsiyelerimi paylaşacağım. Sadece  konuya bir giriş yapayım demiştim. Kim bilir belki de bu konunun ilk ve son yazısıdır :p

This entry was posted in BİLGİ, MÜFİT DER Kİ, ÜCRETSİZ YAZILIM and tagged , , . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir