Linux – Ubuntu sonsöz öncesi

Linux – Ubuntu denemelerime paydos. Sebep, bilgisayar donanımım için gerekli sürücülerin donanımın kendi cd lerinde ve web sitelerinde olmayışı. İyi kötü birşeyler yapıp bir yerlerden işe yara birşeyler bulmak mümkün fakat bunlardan performans beklemeyi bırakın işletim sistemine ters etki de yapabilir. Nedir bunlar ;ekranın donması, fare ve klavyenin kilitlenmesi, fare imlecinin irice bir kutu olarak görünmesi, program kurmak istediğinizde desteklemesi gerekirken uyumsuzluk hataları vermesi gibi. Sürücü haricinde uygulma prgramlarında (msn, firefox,photoshop …) neredeyse hiç bir sıkıntı yaşamadım diyebilrim. Bu programların ya Linux sürümleri yada bu uygulamların yaptığını yapan alternatif uygulamlar vardı. Program yüklemek ise eskiden olduğu gibi sorun değil (kimi özel durumlar hariç).Denetim masasındaki bir uygulama üzerinden işlevlerine göre sınıflandırılmış programlar listesinden istediğiniz programı tıklamanız kurulum için gayet yeterli oluyor.(kendisi internet üzerinden kendi sunucularından indirip kuruyor) Program kurulumundaki özel durum ise ; aradığını programın hazır kurulum paketinin olmayıp, pakti indirip sizin kendinizin kurmasıdır. Böyle bir duruma düşmüş olmak sizin spesifik bir program aradığınızın, bu tür bir program aradığnıza göre de kısa bir araştırma ile paket kurulumunu yapabileceğiniz anlamına gelmektedir.

Yine de bilgisayarınızda ikinci işletim sistemi olarak bulunmasında çok büyük fayda var. Geçen günlerde XP işletim sistemini kullanıyorken kaspersky olmasına rağmen bir arkadaşın usb belleğinden benim sabit disk bölümlerinin her birine bulaşan virus, trojen her neyse onu ancak linux üzerinden silebildim . (dosya sistemleri farklı olduğu için XP deki virusun linux ün kurulu olduğu sürücüyü görememesi ve Linux bu virus ü görse bile Linux e zararı olamadığnıda basit dosya silme işlemindeki gibi virusü de sildim, tabi hangi dizine bulaştığını iyi tahmin etmek lazım)

Özet ile Linux kurtarıcı,yedek işletim sistemi olarak duracak fakat donanımım için üretici firmandan direkt linux desteği olmadıkça linux e bulaşmayacağım.

This entry was posted in MÜFİT DER Kİ, ÜCRETSİZ YAZILIM and tagged , . Bookmark the permalink.

One Response to Linux – Ubuntu sonsöz öncesi

  1. Cursed says:

    çok güzel bir inceleme olmuş.teşekkürler. kısacası işimiz sadaece web le olduğu sürece yinede çok iyi iş görebilir diyorum. bazı kişisel tercih olarak seçtiğimiz yazılımlardan ve donanımlardan performans alma mevzuusu gerçekten karışık. özellikle notebook larda. linux ile gelen notebook larda gerçekten güzel performans elde edilebiliyorken bazı üretici firmaların (sony gibi) bırakın linux denemeyi windows un bile belirli sürümleri dışında (örneğin; win xp li bir makinaya xp dışında hiçbirşey kurdurtmayıp driver desteği vermemek gibi veya tam tersi) hiçbirşey yaptırtmaması gerçekten berbat. yinede donanım üreticilerinde bitiyor bazı konular.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir